Pages Menu
Categories Menu

Europejski student i praca

Absolwenci kierunku social media szybko znajdują pracę po studiach

europejski_student_i_praca.jpg

Praca w trakcie studiów to dla wielu osób konieczność, a dla części szansa na dodatkowy zarobek. Polscy studenci mogą pracować bez dodatkowych ograniczeń, tzn. w podobnym wymiarze godzin jak osoby niestudiujące.

Jednak nie w każdym kraju obowiązują podobne zasady. Część państw UE wprowadziła ograniczenia dla osób uczących się. Oznacza to, że student może pracować tylko określoną ilość godzin tygodniowo.

Powodem są składki ubezpieczeniowe. Podobnie jak w naszym kraju, ubezpieczenie jest opłacane przez uczelnię, państwo lub liczone razem ze składkami rodziców, co oznacza, że pracodawca nie jest obciążony dodatkową opłatą. Wówczas zatrudnienie studenta jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż „zwykły” pracownik.

Stąd ograniczenia godzinowe – by zmniejszyć konkurencyjność osób uczących się na rynku pracy. Jednocześnie warto pamiętać o aktualnych europejskich realiach gospodarczych. Jeśli masz zamiar wybrać się na studia do krajów UE i utrzymywać się na własną rękę, powinieneś pamiętać, że jest to dość ryzykowny plan.

Bezrobocie wśród młodych jest w Unii wysokie, a co za tym idzie, na lepsze stanowiska miejscowi pracodawcy chętniej zatrudniają przedstawicieli własnej narodowości. Aby znaleźć przyzwoitą pracę potrzeba również doskonałej znajomości języka i długich poszukiwań. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla polskiego studenta są programy wymiany, takie jak Erasmus lub programy stypendialne – oferowane przez wybraną uczelnię, kraj albo też Unię Europejską.

grafika projektowa czyli twórcze koncepcje na papierze rozpocznij już dziś Studia w Poznaniu zainwestuj w siebie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *