Pages Menu
Categories Menu

Rekrutacja na europejskie uczelnie

rekrutacja_na_europejskie_uczelnie.jpg

Unia Europejska to nie tylko bardziej zintegrowana gospodarka i otwarte granice. Wspólnota dotyczy również edukacji. Dzięki temu każdy student z dowolnego kraju UE może studiować w dowolnym innym kraju należącym do Unii. Jeśli oczywiście spełnia warunki rekrutacji.

Co dokładnie należy zrobić, aby dostać się na studia w Niemczech, Anglii czy Hiszpanii? Przede wszystkim zapoznać się ze szczegółami procesu rekrutacji. System ten nie został ujednolicony, a różnice polegają np. na tym, że w pewnych krajach należy składać dokumenty wprost do biura rekrutacyjnego danej uczelni, w innych działa zintegrowany program rekrutacyjny dla wszystkich instytucji edukacyjnych. Zanim podejmiemy decyzję o studiowaniu poza granicami kraju warto odwiedzić stronę internetową danej uczelni i sprawdzić również zasady kwalifikacji kandydatów.

W większości wypadków uczelnie bazują na kryteriach przyjętych w rodzimym kraju studenta. Oznacza to, że możesz zostać studentem w dowolnym kraju UE, jeśli możesz nim zostać w Polsce. Innymi słowy, musisz zdać maturę. Konieczne będzie również uzyskanie dodatkowego suplementu, który pozwoli na ujednolicenie polskiej punktacji ze stosowaną w danym kraju, aby rekrutacja była sprawiedliwa.

W niektórych państwach wciąż obowiązują egzaminy wstępne. Przygotować na rozmowy muszą się kandydaci na studia we Finlandii, Czechach i Portugalii. Do tego warto zaopatrzyć się w certyfikaty z języka obcego. Niektóre uczelnie prowadzą wykłady po angielsku, inne jedynie w rodzimym języku.

W obu wypadkach konieczne będzie udowodnienie językowych kwalifikacji kandydata na studia.

Tworzenie gier komputerowych w Poznaniu Absolwenci kierunku social media szybko znajdują pracę po studiach

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *